Kiedy można się przeprowadzić do nowego domu/mieszkania?

by / wtorek, 23 czerwiec 2020 / Published in Bez kategorii

Przeprowadzka to dla wielu osób wydarzenie, które spędza sen z powiek. Kojarzy się przede wszystkim z ciężką pracą, polegającą na pakowaniu rzeczy osobistych, noszeniu ciężkich kartonów, przewożeniu ich z miejsca na miejsce z obawą o to, czy na pewno dotrą w całości. Powyższe obawy jednak wcale nie muszą się potwierdzić, a jeśli dopilnujemy wszelkich formalności oraz skorzystamy z pomocy, nawet powszechnie znane przesądy dotyczące przeprowadzki nie muszą się ziścić.

Przeprowadzka do nowego domu — przesądy

Chociaż wiara w przesądy w XXI wieku może wydać się niektórym osobom zabawna, to jednak wielu z nas podświadomie nawet bierze je pod uwagę, planując swoje działania. Jeśli nie, to czasami warto je poznać, ot tak, z czystej ciekawości. A przesądów dotyczących przeprowadzek nie brakuje. Popularnym przesądem jest to, że wichura podczas przeprowadzki zwiastuje rozpad rodziny. Nie wolno więc przenosić swojego dobytku, gdy wieje porywisty wiatr, który może „zdmuchnąć ognisko domowe”. Oczywiście zabobon ten nie dotyczy singli.

Przeprowadzka
W czasie przeprowadzki w pierwszej kolejności należy wnieść stół. Symbolizuje on jedność rodziny, bo przecież służy do wspólnych posiłków. W nowym mieszkaniu trzeba też potłuc nieco szkła. Jeśli więc rozsypią Wam się talerze podczas wnoszenia kartonów, nie ma co płakać, bo to uchroni dom przed kradzieżą i zniszczeniem rzeczy. Oczywiście warto też wykupić odpowiednie ubezpieczenie, a nie polegać jedynie na rozsypanych skorupach… Zasadą też jest to, żeby do nowego domu lub mieszkania nie przywozić starych rzeczy, śmieci, które powinny trafić prosto do kontenera i na wysypisko. Nowy dom lub nowe mieszkanie to nowe otwarcie. Nie warto zaczynać kolejnego etapu życia od bałaganu z poprzedniego.

W jaki dzień się wprowadzać?

Przesądy związane z przeprowadzką dotyczą także dni, w jakich można lub nie powinno się przeprowadzać. Najlepsze do przeprowadzki są środa i sobota. Przeprowadzka w środę zwiastuje dużo gości, a w sobotę ogólne szczęście wszystkich mieszkańców domu. Nie wolno natomiast przeprowadzać się w niedzielę. Ma to oczywiście związek z kalendarzem katolickim, a w nim niedziela jest dniem, w którym trzeba wypoczywać, a nie pracować. Przeprowadzka w niedziele może skończyć się szybko nieszczęściem. Z przeprowadzką trzeba też poczekać, jeśli planujemy ją na listopad. To miesiąc uznawany za pechowy, kojarzony jest przede wszystkim ze świętem zmarłych, a nie z nowym początkiem. Przeprowadzka w grudniu to już nie żaden problem.

Nowy dom i mieszkanie — kiedy można się wprowadzić?

Oczywiście nie tylko zabobony mogą nieco zmienić plany dotyczące przeprowadzki. Jeszcze większe znaczenie mają przecież realne przepisy. Żeby móc przenieść się do nowego domu lub mieszkania, trzeba zakończyć budowę i uzyskać odbiór budowlany. W tej sytuacji warto zajrzeć do prawa budowlanego, w którym jest zapis, że do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić dopiero po zawiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Obowiązek zawiadomienia spoczywa na inwestorach. Jeśli w ciągu 14 dni od dokonania zawiadomienia powiatowy inspektor nie zgłosi sprzeciwu, czyli uzna, że wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem i sztuką budowlaną, można planować przeprowadzkę.

Co ważne, dom wcale nie musi być wykończony pod klucz, musi jednak pozwolić na funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Zanim więc rozpakujemy walizki, przekonajmy się, czy większa część domu jest już wykończona, łącznie z łazienką i toaletą. W domu powinna działać instalacja wodna, kanalizacja, instalacja grzewcza, wentylacyjna i gazowa, dom lub mieszkanie powinien posiadać balustrady przy schodach czy balkonach. Dobrze jest, gdy dom jest ogrodzony. Już po przeprowadzce można zadbać o założenie ogródka, systemu alarmowego czy chociażby instalacji telefonicznej. Także poddasze można wykończyć po przeprowadzce.

Mieszkanie

Ile kosztuje przeprowadzka?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje przeprowadzka, nigdy nie jest prosta. Wiele bowiem zależy od tego, czy skorzystamy z usługi firmy przeprowadzkowej i w jakim zakresie. Cena przeprowadzki zależy od tego, ile mamy rzeczy i z jak dużego wozu musimy skorzystać, na jakąś odległość się przeprowadzamy, z którego piętra na które piętro, czy korzystamy z dodatkowej pomocy w noszeniu, a nawet czy wypożyczamy pudła i pojemniki albo rezerwujemy pomoc przy rozkręcaniu i skręcaniu mebli. Jeśli więc chcemy przeprowadzić się np. w Szczecinie, powinniśmy poprosić o indywidualną wycenę przeprowadzki.

O czym jeszcze warto wiedzieć podczas przeprowadzki?

Przeprowadzka na własną rękę często nie jest możliwa. Jeśli posiadamy wiele przedmiotów użytkowych, własne meble i sprzęty, najbezpieczniej, najłatwiej i najszybciej przeniesiemy je, korzystając z usług firmy przeprowadzkowej. Doświadczeni pracownicy zagwarantują transport przystosowanym do przeprowadzek pojazdem, pomogą wnieść i znieść meble, kartony, pakunki, zadbają o bezpieczeństwo ładunku i dowiozą go nie tylko na terenie jednego miasta czy województwa, ale nawet w obrębie kraju i za granicą.
Kiedy już znamy datę przeprowadzki, możemy przenieść się do nowego domu lub mieszkania, powinniśmy pamiętać też o tym, by zagwarantować sobie i swoim rzeczom bezpieczeństwo oraz zadbać o kilka formalności. To, o czym wiele osób zapomina, to na przykład wymiana zamków w drzwiach, gdy przenosimy się do mieszkania z rynku wtórnego. Trzeba także zmianę adresu zgłosić do odpowiednich urzędów, by móc np. skorzystać z dopłat do mieszkania, z możliwości oddawania głosu w wyborach, czy choćby usług odbioru śmieci, dostaw prądu, gazu i wody.

TOP